Poznato je od ranije da nespavanje i nedostatak melatonina vode slabljenju imuniteta, ali da pospješuju i nastanak raka, to je sada dokazala Svjetska zdravstvena organizacija.
Za nespavanje su u svakodnevnom životu uglavnom odgovorne noćne smjene, a i nedostatak hormona melatonina je povezan sa radom u noćnim satima, budući da tijelo upravo noću ispušta ovaj hormon, a svjetlost taj proces naglo prekida.
Iz ovih razloga je Svjetska zdravstvena organizacija rad u noćnim smjenama sada stavila u isti nivo sa izlaganjem UV zrakama, olovnom bojom, pa i tiskanom pločicom kad su u pitanju stvari koje izazivaju rak.
Prilikom rada u različitim smjenama, pogotovo kada dođe na red i noćna smjena, u čovjekovom organizmu se poremeti unutarnji sat koji je naviknut na 24-satni period u kojem čovjek otprilike u normalnim uvjetima danju radi a navečer spava. Čovjek je tada 24 sata izložen svjetlošću, što ukida ispuštanje hormona melotonina u tijelu koji se ispušta u mraku po noći.
Zbog ovakvih poremećaja se remeti rad u diobi stanica i regeneriranje oštećenja DNK, što može dovesti do razvoja tumora.
Dobivene informacije iz studije koja se upravo provela na ovu temu, uglavnom se odnose na žene koje u sklopu zanimanja često rade noćne smjene, kao što su stjuardese i sestrice u bolnici.
Međutim, dokazano je da i piloti mnogo češće boluju od raka prostate nego muškarci drugih zanimanja.