Napokon su znanstvenici otkrili da kemoterapija ne pomaže u svim slučajevima kod karcinoma U nekim slučajevima kemoterapija čak može i podstaći maligne stanice da se razmnožavaju. Za to svojstvo je odgovoran jedan enzim kojeg ni kemoterapija ne može zbuniti. Radi se o enzimu eta-polimerazi koji može da prebrodi štete u DNK koje izaziva kemoterapeutik cisplatin.
Rezultati do kojih je došao tim znanstvenika koji je došao do ovog zaključka će pomoći da se razviju djelotvorniji kemoterapeutici. U zdravoj stanici polimeraze kopiraju nit DNK prije nego što se stanica podijeli. Te dvije kopije se zatim podijele na dvije stanice. Kemoterapeutik cisplatin se veže za nit DNK i sprečava njegovu podjelu. Rezultat toga je da se stanice tumora ne mogu dalje dijeliti i izumru.
Međutim, tijelo za hitne slučajeve zadržava jedan enzim, eta-polimerazu koji i u nekim slučajevima kemoterapije omogućava zloćudnim stanicama da se dalje šire i da tumor raste. Znanstvenici su poredili stanicu koja se dijeli uz pomoć ovog enzima i stanicu koja se kao u normalnim uslovima dijeli preko cisplatina. Došli su do zaključka da u nekim slučajevima zbog ovog enzima kemoterapija može i pospješiti širenje raka.
Pokušat će se razviti izmjenjeni cisplatin koji će spriječiti rezistentnost zloćudne stanicu na obični cisplatin i sada će se nastaviti ispitivanja vezana za djelovanje eta-polimeraze u dodiru sa drugim kemoterapeuticima.