Sa sigurnošću se može reći da, danas u BiH, postoji apsolutno nedovoljna informiranost stanovništva kako o pojmu, tako i o načinu korištenja jednog izuzetno cijenjenog i u svijetu vrlo popularnog oblika finansiranja. Ukoliko se odlučite sprovesti anketu u bilo kojem gradu u BiH sa pitanjem: «Šta je to leasing?», kao odgovor dobit ćete isključivo polovične odgovore tipa:
-Pa to je kredit za auto ili stan.
-Mislim da je to neka vrsta osiguranja!?
-Ili jednostavno: «Nemam pojma!»
Nešto bolja situacija je ukoliko imate sreću sresti nekog studenta Ekonomije ili Prava koji po automatizmu odgovaraju istom definicijom naučenom iz istog udžbenika, istog profesora, slučajno predavača na oba fakulteta: «leasing je dvostranoobavezujući ugovor kojim se jedna strana obavezuje drugoj strani predati predmet leasinga na korištenje određeni vremenski period, dok se druga strana obavezuje da će za to platiti odgovarajuću naknadu» - što naravno nije netačno, ali činjenica je da u suštini «vlasnik» ove pažljivo izrecitovane definicije, nadalje najčešće nije u mogućnosti odgovoriti i na neka jednostavnija pitanja usko vezana za ovu oblast kao npr.: «Koje su prednosti korištenja leasinga?». Veliki broj menadžera malih i srednjih poduzeća, najčešće neće ni pristati odgovoriti na vaše pitanje, iz jednostavnog razloga: leasing još uvijek nije zaživio u BiH, prilično im je nepoznat i jednostavno - bolje je da to isproba neko drugi pa tek onda možemo i mi.
Leasing zaista jeste dvostranopravni posao između davaoca i primaoca leasinga, pri čemu davalac sam proizvodi ili nabavlja predmet leasinga od dobavljača i predaje ga na korištenje primaocu u određenom ugovorenom vremenskom periodu, za što primalac prema prethodno utvrđenom planu davanja, plaća određeni iznos naknade, u skladu sa uslovima predviđenim ugovorom.
Vrste leasinga
Iz ove definicije proizilaze njegove dvije osnovne vrste:
- - Indirektni leasing koji podrazumjeva postojanje trostrane pravne i poslovne transakcije u kojoj učestvuju proizvođač predmeta leasinga, (npr. kompanija koja proizvodi automobile), davalac leasinga (kompanija koja «dobavlja» automobil od proizvođača – dobavljača) i primalac leasinga (fizičko ili pravno lice koje će koristiti (otkupiti) automobil). U ovom slučaju sklapaju se dvije vrste ugovora: kupoprodajni-između proizvođača i davaoca leasinga, i ugovor o leasingu-između davaoca i primaoca leasinga.
- - Direktni leasing pretpostavlja da su proizvođač i davalac leasinga ustvari jedna osoba (pravna) koja istovremeno proizvodi i daje na korištenje predmet leasinga trećim licima. Ovaj oblik leasinga skoro je identičan svakodnevnoj «prodaji na kredit». Pored ova dva oblika, s obzirom na specifičnosti u pravnom prometu razlikuje se i niz drugih, korisnih i za mala i srednja preduzeća vrlo povoljnih vrsta leasinga. Finansijski leasing ili kako se još često naziva «ugovor pune amortizacije» ima dosta sličnosti sa kupovinom na kredit i dosta je prisutan u zemljama u razvoju, gdje se često javlja kao jedina mogućnost nabavke skupe opreme i pokretanja «vlastitog biznisa». «Ugovor pune amortizacije» faktički znači da korisnik lesasinga, tokom ugovornog razdoblja (kojeg stranke u principu ne mogu otkazati), isplaćuje davaocu punu vrijednost predmeta leasinga, koja u većini slučajeva premašuje nabavnu cijenu istog. Ugovorni rok trajanja leasinga u pravilu čini 80-95% predviđenog vijeka trajanja stvari, tako da se ona po isteku ugovora više ne može davati u zakup, odnosno ostaje u vlasništvu korisnika leasinga čak i u slučajevima kada to nije posebno ugovoreno. Svi troškovi koje nastanu u vezi predmeta leasinga, troškovi servisiranja, održavanja i sl. padaju na teret korisnika. Iz ovog pravila nisu izuzeti niti rizici oštećenja ili uništenja stvari, što znači da bi korisnik stvari, u slučaju da ona bude uništena djelovanjem «više sile», čak i u početnom periodu korištenja iste, morao do isteka ugovornog roka plaćati naknadu za stvar koju nije ni počeo koristiti. Minimalan rok zaključenja ugovora o finansijskom leasingu uglavnom je dvije godine i duži.
Operativni leasing predstavlja kratkoročni ugovor o leasingu, otkaziv u bilo kojem momentu, naravno uz poštivanje uslova predviđenih ugovorom. Ovim ugovorom iscrpljuje se samo jedan dio vrijednosti predmeta leasinga, odnosno ugovor traje znatno kraće od vijeka trajanja stvari. Naknada koju plaća korisnik leasinga činit će samo jedan manji dio njene vrijednosti. Operativni leasing najčešća je alternativa za tzv. sezonske i povremene poslove kada za izvođača – korisnika leasinga definitivno nije isplativo kupovati opremu koja mu je jednokratno potrebna. Sve troškove održavanja kao i rizik slučajne propasti stvari snosi davalac, koji nastoji postići kontinuiranost u sklapanju ovakvih ugovora sa više korisnika, pokušavajući na taj način osigurati permanentno korištenje predmeta. First-hand-leasing osigurava primaocu leasinga isključivo korištenje prethodno neupotrebljavane stvari, za razliku od second-hand-leasinga koji za predmet ima već korištenu stvar, što opet velikim dijelom utiče na «cijenu leasinga», odnosno naknadu koju plaća korisnik.
Individualni leasing postoji ukoliko je predmet leasinga ugovorom tačno, individualno određen, međutim, ukoliko se davalac obavezuje korisniku nabaviti predmete po njegovom izboru onda govorimo o tzv.blanketnom leasingu. Posebno je interesantan tzv. povratni leasing. Naime u ovom slučaju vlasnik nekog dobra-osoba A, prodaje isto leasing kompaniji-osobi B, te istovremeno sklapa ugovor o leasingu čiji je predmet dobro koje je prethodno prodao, sa klauzulom otkupa. Na taj način osoba A trenutno pribavlja efektivna finansijska sredstva, a uz određenu naknadu istovremeno ostaje u posjedu dobra koje je prodao. Faktički ugovaranjem klauzule otkupa, osoba A po proteku ugovornog perioda ponovno postaje vlasnikom istog.
Leasing unutar PDV sistemaPoslovi leasinga, svakako nisu oslobođeni obaveze obračuna i plaćanja PDV-a. Zavisno od vrste ugovora leasing poslovi podrazumjevaju isporuku dobara ili vršenje usluga. Isporuka dobara postoji u svim slučajevima kada je predviđena klauzula otkupa. U ovom slučaju PDV obračunavaju i plaćaju proizvođač-isporučilac predmeta ali i davalac leasinga. Isporučilac predmeta lizinga obračunava PDV davaocu lizinga na svoju naknadu za isporučeni predmet lizinga, a davalac lizinga obračunava PDV primaocu lizinga na svoju naknadu koja u sebi sadrži pored naknade isporučioca lizinga prinos (kamatu) davaoca lizinga, tako da u krajnjem slučaju iznos PDV-a plaća sam korisnik leasinga. U suprotnom govorimo o vršenju usluga pa se oprezivanje, obračun i plaćanje PDV-a, vrši u skladu sa pravilom o oporezivanju usluga. Vremenski, obaveza obračunavanja PDV-a kako za isporučioca predmeta lizinga tako i za davaoca lizinga nastaje u poreskom periodu u kome je isporučen predmet lizinga. Bitno je napomenuti da se PDV ne obračunava na tzv. lizing rate koje davalac lizinga naplaćuje od primaoca lizinga, niti prenos vlasništva predmeta lizinga na primaoca lizinga po isteka ugovora o lizingu.
Prednosti i nedostaci1.Kao oblik alternativnog finansiranja leasing je posebno atraktivan za mala i srednja preduzeća obzirom da omogućava pokretanje posla bez velikih finansijskih izdvajanja za nabavku opreme, kao i u slučajevima kada zbog svoje cijene određena oprema faktički nije dostupna korisniku;
2.Ovaj način finansiranja omogućava iskorištavanje raspoloživog gotovog novca u druge svrhe, omogućava početnu solventnost preduzeća;
3.Korisnik i dalje ima mogućnost lakšeg i povoljnijeg sklapanja ugovora o kreditu, obzirom da nije već prethodno opterećen drugim kreditom što u očima banaka povećava njegovu kreditnu sposobnost;
4.Za leasing uglavnom nije potrebno dodatno finansijsko obezbjeđenje, jednostavnije i lakše se sklapa ugovor o leasingu u odnosu na ugovor o kreditu;
5.Otplata pojedinih rata leasinga može se ugovoriti tako da se svaka rata pokriva iz priliva ostvarenog korištenjem predmeta ugovora npr. iz prihoda od prodaje proizvoda proizvedenih opremom koja je predmet leasinga (pay as you earn);
6.Leasing je jedina ekonomična mogućnost u slučaju kada korisnik treba opremu ili drugu stvar neophodnu za obavljanje posla samo jedan kraći vremenski period (jednu sezonu), kupovina u ovom slučaju bi definitivno bila pogubno rješenje;
Naravno, pored mnogobrojnih prednosti leasing ima i nedostatke. Tako će leasing naknada najčešće biti vrlo visoka i u konačnici premašiti stvarnu vrijednost predmeta leasinga. Međutim, pitanje je da li se ovo uopće može smatrati nedostatkom. Činjenica je da i davalac leasinga mora ostvariti određenu korist, inače se ne bi ni bavio ovim poslom, naravno da to niko neće raditi kao dobrotvorna ustanova. Ukoliko na taj način i korisnik leasinga može ostvariti profit, odnosno imati isplativ višak prihoda nad rashodima, onda leasing predstavlja izuzetno povoljan oblik finansiranja, ali i u većini slučajeva i jedino moguće rješenje.
Za nadati se da ugovor o leasingu u BiH, uskoro, za mnoge, neće više biti «bezlična reklama», «svjetlucavi natpis pored autoputa», ili «put u nepoznato» i nešto maglovito i nejasno, teško razumljivo i pomalo dosadno da bi o tome uopće razmišljali, već jedan od značajnih i često korištenih oblika štednje i prikupljanja finansijskih sredstava.