U ovom tekstu pokušat ćemo vam približiti PETA-u, najpoznatiju i najveću organizaciju za zaštitu prava životinja na svijetu, i napore koje ulažu kako bi osvijestili javno mnijenje i senzibilizirali, kako vlast tako i obične ljude, za aktualne probleme na ovom planu: kršenje aktualnih zakona, narušavanje prirodne ravnoteže mnogih životinjskih vrsta u svijetu, postavljanje etičkih pitanja itd. Ova internacionalna, neprofitabilna organizacija, finansira se od priloga njenih članova i simpatizera, čija brojka danas premašuje impresivnu cifru od 1.6 miliona osoba.
PETA, najveći organizirani zaštitnik životinja na svijetuDa čovjek nije neprikosnoveni gospodar planete Zemlje i da ne može nemilice ubijati životinje, radi svojih sebičnih ciljeva, danas na svjetskoj razini pokušava ukazati veliki broj društava i organizacija. A, sve je počelo 1980 godine, u Norfolku, država Virdžinija, kada se nekoliko istomišljenika udružilo i osnovalo trenutno najpoznatiju i najveću organizaciju na svijetu, PETA-u (“People for the Ethical Treatment of Animals”) koja se, kako se i kaže u njenom punom nazivu, bori za prava i etički tretman nad životinjama. Ova internacionalna, neprofitna organizacija, finansira se od priloga njenih članova i simpatizera čija brojka danas premašuje impresivnu cifru od 1.6 miliona ljudi, što je rezultiralo time, da su osim u Norfolku, osnovana sjedišta i u Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Nizozemskoj, Indiji i u Azijsko-Pacifičkom regionu. Ova organizacija djeluje pod jednostavnim geslom, koje glasi da životinje nisu na planeti Zemlji da bi ih mi, ljudi, jeli, nosili, na njima eksperimentisali ili ih koristili u zabavne svrhe.
Njen dugogodišnji požrtvovani rad u ovoj humanoj borbi, čiji je cilj sprečavanje okrutnosti nad ovim bespomoćnim bićima, prepoznao je i veliki broj slavnih osoba iz svijeta šou-biznisa (Pamela Anderson, Christy Turlington, Kim Basinger, Ewan McGregor, Martin Sheen, Sir Paul McCartney, Charlize Theron, Alec Baldwin, Martha Stewart, Alicia Silverstone …), koje nerijetko učestvuju u njenom radu, te kroz razne kampanje žele upoznati i educirati javnost o ovoj problematici i aktualnim pitanjima. PETA je također, veoma aktivna i kada je u pitanju organizovanje mirnih protesta, te u akcijama spašavanja napaćenih životinja, kroz razne vidove borbe, od informisanja javnosti o datom problemu, pozivanja na bojkotiranje spornih proizvoda, do traženja da se neka životinjska vrsta proglasi zaštićenom, što samim tim podrazumijeva da je njeno ubijanje zakonom kažnjivo i time ubuduće sankcionisano od organa vlasti. Između ostalog, u fokusu rada ove organizacije je i veliki broj životinja koje čitav svoj životni vijek provedu u teškim uslovima, gdje se nad njima svakodnevno vrše opiti kako bi se izumili novi proizvodi za farmaceutske, vojne, kozmetičke i odjevne svrhe. Neki od tih eksperimenata vrlo su nemilosrdni i izlažu životinje strašnim mukamau kojima nerijetko i umiru. Sve zbog testiranja nekog parfema, kreme ili ruža naprimjer. Članovi PETE su također, veliki protivnici svih vidova zabave u kojima se ova živa bića iskorištavaju, kao što je to slučaj u cirkusima ili kinematografiji. Dresirane životinje često su samo dobar izvor prihoda vlasnicima, a njihovi uvjeti života često su u drugom planu i vrlo loši.
Akcije PETESvojom dugogodišnjom aktivnošću ova je organizacija do sada učinila mnogo kako bi se javnost upoznala saovomproblematikom, a mi ćemo vam nabrojati samo neke od njih. Naime, interesantna je činjenica da je PETA, između ostalog, prva otkrila zlostavljanje životinja u eksperimentima 1981. godine u SAD-u, slučaj poznatiji pod imenom “Srebreni proljetni majmuni”, što je rezultiralo brojnim hapšenjima i kažnjavanjima odgovornih za ova nedjela, te zatvaranjem datih laboratorija i fabrika. Slijedi otkrivanje i objelodanjivanje slučaja u kojima životinje služe za testiranje brojnih kozmetičkih proizvoda, što je rezultiralo time da se nakon modnog giganta Bennetona, njihovoj akciji zaustavljanja nehumanosti u ovoj industriji, pridruže i ostale svjetske kompanije, kao što su Avon, Revlon, Estée Lauder i Gillette. PETA, danas, broji više od sto kompanija koje više ne testiraju svoje proizvode na životinjama. Također je izvojevala pobjedu i nad General Motors Corporation, koja je nakon dugog niza godina prestala koristiti životinje u svrhu testiranja sigurnosti vozila.
Veliki uspjeh i odjek u svijetu imala je i kampanja “Krzno je mrtvo”, kojom je PETA skrenula pažnju javnosti na nehumanost krznene industrije i na taj način ubijedila neke od najpoznatijih firmi, kao što su J. Crew, Wet Seal, Forever 21 i Ann Taylor, da prestanu prodavati krzno u svojim prodavnicama. Ova kampanja dovela je do osvještenja i svjetske top modne dizajnere Ralph Laurena, Marc Bouwera i Stellu McCartney, koji su nakon toga, prestali upotrebljavati krzno u svojim modnim kreacijama. Pri tome, trebamo napomenuti da su za veliki uspjeh ovoga projekta, najviše zaslužne brojne slavne osobe, koje su učeštvovale u njoj. Naime, tom prilikom, širom svijeta osvanule su slike na kojima oskarovka Charlize Theron i Simon Cowell, sudija reality showa “American idol”, poziraju sa svojim psima, pod parolom “Ako ne želiš na sebe obući svog psa, nemoj nositi krzno”, a svoj doprinos dale su i glumice Pamela Anderson i Kim Basinger, te top model Christy Turlington, koje su se slikale nage, pod geslom “Radije ću hodati gola, nego nositi krzno”. PETA je uticala i na to da 40 kompanija, među kojima su i Adidas-Salamon, Gap Inc., Eddie Bauer, Nike, te Reebok, u svojim proizvodima prestanu koristiti koristiti kravlju kožu iz Indije, nakon što je njihova istraga ukazala na zastrašujuća zlostavljanja ovih životinja prilikom ilegalnog transporta. I u svom matičnom okrugu, Virdžiniji, PETA je uz pomoć svoje mobilne klinike SPIN, osnovane 2001.godine, do sada sterilizirala na hiljade pasa i mačaka, kako bi se na taj način spriječilo reprodukovanje ovih neželjenih živih bića. Kao što sam već navela doprinosiPETEsu brojni i nemoguće ih je sve navesti, a njenoj sve većoj ekspanziji svjedoči i postepeno pridruživanje nekih manjih zemalja, koje žele dati svoj doprinos ovoj humanoj akciji. Tako je naime nedavno i u susjednoj Hrvatskoj, organizovana kampanja “Hrvatska bez krzna”, u kojoj tamošnja manekenka Fani Stipković, kroz slike svog obnaženog tijela pokušava upozoriti sve ekološki osviještene Hrvate da “Odbace krzno i uključe čovječnost”.
I na kraju, u nadi da će se i naša zemlja uskoro pridružiti ovom svjetskom projektu, utjehu nalazim u tome, što i kod nas u BiH postoje entuzijasti koji se bore za to da životinje imaju svoje mjesto pod Suncem, kao što je to slučaj sa Udruženjem građana za sprečavanje okrutnosti nad životinjama SOS Sarajevo.