Rani znakovi srčanih oboljenja mogli bi se uočiti u rukopisu, kaže jedan istraživač. Ovo otkriće je prezentirano na konferenciji (International Graphonomics Society) u Melbourne-u. Istraživačica za rukopis Christina Strang je vršila analize rukopisa kod više od 100 osoba u njihovim ranim šesdesetim, uključujući i 61 pacijenta na klinici za kardiovaskularne bolesti.
Ona je također analizirala i rukopis kod 41 ispitanika, kod kojih nije bilo dijagnosticirano nikakvo srčano oboljenje. Strang kaže da su se prethodne studije fokusirale samo na oboljenja kao što su Parkinsonova, Huntingtonova i Alzheimerova bolest i njihov utjecaj na rukopis. Ali, ona je željela vidjeti da li kardiovaskularne bolesti ostavljaju ikakav trag na rukopis. Strang je vršila analize na određenim uzorcima rukopisa, posmatrajući prekide u pisanju, broj tački u tekstu, poteze rukom itd. Ona je otkrila da su osobe sa kardiovaskularnim oboljenjima imale značajno više tački u tekstu za razliku od kontrolne grupe, posebno u srednjoj zoni samoglasnika 'a', 'e', 'o'. Ona kaže da su mnogi nučnici iz ovog područja bili veoma nestručni i da će ona nastojati da to ispravi.
Vjerodostojnost ove studijeNeki naučnici smatraju da su šanse za objavljivanje ovog članka u kliničkom magazinu veoma male. "Ja se bojim da ova studija neće proći na testu provjere," kaže profesor Perminder Sachdev sa univerziteta "University of New South Wales", koji je razmatrao ovaj članak. On kaže da je najveći problem u tome način na koji su ispitanici u ovoj studiji bili selektirani i proučavani.
Sachdev se također pita kakva bi mogla postojati povezanost između rukopisa i kardiovaskularnih oboljenja, i on kritikuje Strang što je uopšte objavila ovo otkriće. "Zar nisu pacijenti više umorni i upravo zbog toga prave više pauza tokom pisanja?" kaže Sachdev.
Grafonomija ili grafologija?"Na rukopis mogu utjecati neke bolesti kao što je Parkinsonova bolest, ali to ne znači da se rukopis može koristiti kao indikator za neke bolesti, a posebno za kardiovaskularna oboljenja," kaže Stollznow. "Jednostavno ne postoji ni jedan dokaz povezanosti između kardiovaskularnih oboljenja i rukopisa, ili još manje sugestija da se rukopis može koristiti za dijagnosticiranje oboljenja."
Strang trenutno planira da surađuje sa dr. Andrew McLeod, iz bolnice "Poole Hospital", kako bi testirala mnogo veću grupu pacijenata sa kardiovaskularnim oboljenjima. Ona kaže da je McLeod bio u počeku testiranja skeptičan, ali da je bio impresioniran preliminarnim otkrićima. Strang se nada da će jednog dana analiziranje rukopisa moći pomoći pri otkrivanju ranih stadija kardiovaskularnih oboljenja, bez upotrebe invazivnih i skupih tehnika.
Pisanje u pijanom stanjuAustralijski istraživač u međuvremenu je ispitivao kakav uticaj na rukopis ima alkohol. Dr. Jim Phillips sa univerziteta "Monash University" i njegovi saradnici su ispitivali kakv utjecaj na rukopis mogu imati tri do četiri juice votke kod mladića u njhovim dvadesetim godinama. "Njihov rukopis je bio veći," kaže Phillips. Njegov tim je pronašao da prisutnost 0,05% alkohola u krvi dovodi do promjena u brzini pisanja.
"Faza ubrzavanja bila je veća, dok je faza usporavanja bila manja," kaže Phillips. Otkriće da nekoliko pića uzrokuje probleme kod motorički vještina nije ništa iznenađujuće, postoji veoma malo istraživanja koja su se bavila ovom tematikom. On kaže da bi ovo otkriće moglo biti korisno za forenzička ispitivanja, npr. da utvrde da li je osoba bila pod utjecajem alkohola, kada je potpisivala dokumente.